Dorim să vă atragem atenția asupra unor posibile tentative de fraudă.

Nu vă vom cere niciodată informații cu caracter personal.
Rețineți că toate adresele oficiale de e-mail ADEO respectă următorul format: "prenume.nume@adeo.com" și nu se folosește niciun alt format.
Vă mulțumim pentru vigilență.

ADEO condamnă încă din prima zi agresiunea militară a Rusiei față de Ucraina, care are consecințe tragice pentru populație.

 

De la începutul conflictului, am luat următoarele decizii:
● să întrerupem investițiile ADEO noi în Rusia;
● să nu mai importăm produse care provin din Rusia;
● să nu aplicăm nicio finanțare destinată unităților Leroy Merlin din Rusia.

 

În Ucraina, ne concentrăm eforturile pe asigurarea protecției și siguranței pentru colegii noștri, dar și pentru cele 700 de familii ale echipelor noastre din Ucraina. Din prima zi a conflictului, am închis cele 6 magazine Leroy Merlin din Ucraina pentru a le oferi colegilor noștri posibilitatea de a avea grijă de familiile lor. De asemenea, am continuat plata salariilor ca ajutor financiar imediat de urgență, pentru a-i ajuta să se adăpostească și să se hrănească.

 

În Polonia și România, echipele noastre sunt mobilizate de un angajament zilnic prin care donează produse, medicamente și alimente în colaborare cu asociații precum Crucea Roșie.

 

Ajutăm toți colegii și familiile acestora să găsească cazare, le asigurăm transportul, le furnizăm alimente și le oferim asigurare medicală. Până în prezent, aproximativ 400 de persoane au fost adăpostite în afara Ucrainei. În Polonia, s-a închiriat pe șase luni un întreg hotel la care s-a format o echipă specială pentru a ajuta la fața locului refugiații să soluționeze problemele lor administrative și să găsească un loc de muncă.

 

În paralel, trimitem în mod regulat camioane de produse alimentare de bază în Ucraina. Fondul nostru de solidaritate a fost alimentat cu 25 de milioane de euro pentru restaurarea unor locuințe destinate refugiaților din Ucraina în țările în care ne desfășurăm activitatea. Suntem alături de locuitorii din Ucraina și îi sprijinim. De aceea, în iulie, am luat decizia de a relua activitatea în Kiev, pentru a furniza produse utile pentru viața de zi cu zi.